O nás

Kdo stojí za kampaní milion chvilek pro demokracii?

Jsme spolek Milion Chvilek. Účelem našeho spolku je „podpora a kultivace demokratické kultury, občanské angažovanosti a veřejné diskuse v České republice“. Členů spolku je kolem deseti, dobrovolníků máme více než sto a stále se rozrůstáme. Nejsme navázáni na žádnou aktivistickou skupinu, politickou stranu, univerzitu či podnikatelské struktury.

Záleží nám na demokracii v naší zemi. Chceme, aby byla funkční, zdravá, silná a aby přinášela prospěch všem občanům bez rozdílu. Chceme, aby stále méně platil Masarykův povzdech: „Tož, demokracii už bychom měli, teď ještě nějaké ty demokraty“. Věříme, že když se najde milion lidí, kteří budou ochotni pro demokracii něco malého dělat (najdou si chvilku), bude to poznat.

Proč vedeme kampaň milion chvilek pro demokracii?

17/11/2017 jsme přišli s výzvou Chvilka pro Andreje. V ní jsme žádali Andreje Babiše, aby plnil své předvolební sliby občanům, zejména slib, že „bude podporovat a rozvíjet demokracii v ČR“. Chtěli jsme dát vítězi říjnových voleb šanci ukázat, zda své sliby myslí vážně a zda by mohl být přijatelným premiérem. Za 100 dní od zveřejnění Výzvy se však ukázalo následující:

  1. Andrej Babiš nemá zájem o dialog. Naše opakované žádosti o veřejnou schůzku či veřejnou odpověď na naši Výzvu několikrát odmítl.
  2. Andrej Babiš nemyslel vážně své předvolební sliby o rozvíjení demokracie. Právě naopak – ukázalo se, že stojí zejména o menšinovou vládu jedné strany a o koncentraci moci ve svých rukou; že mu nevadí jednat o spolupráci s SPD a komunisty; že nerespektuje ústavní zvyklosti a nestydí se vládnout bez důvěry a dělat rozsáhlé čistky ve státní správě; že se nechce vzdát svých autoritářských vizí o státu jako firmě a o osekání demokratických institucí.
  3. Trestní stíhání Andreje Babiše je dobře odůvodněné. Díky zprávě OLAF se občané dozvěděli, že je Babiš stíhán z toho důvodu, že při žádosti o dotaci neuvedl pravdivé informace, tedy proto, že lhal. To se Babiš ani nepokusil vysvětlit, pouze neustále bez důkazů opakoval slova „kampaň, mafie, účelovka“.
  4. Andrej Babiš je oprávněně veden jako agent StB. Nemá lustrační osvědčení, pohybují se kolem něho desítky bývalých agentů či dokonce důstojníků StB, je evidován ve 12 dochovaných svazcích StB s desítkami různých podpisů a kontrol a soudy zamítly jeho žalobu, že je veden neoprávněně. Od roku 89 Babišovi 22 let nevadilo, že je veden jako agent StB. Vadit mu to začalo až v roce 2011, když šel do politiky. Proč?
  5. Andrej Babiš ze sebe dál dělá oběť světového spiknutí. Začal tím, že proti němu vede kampaň „starý systém“, politici, „Palermo“ a novináři. Pokračoval tím, že se ke kampani přidala česká policie a státní zastupitelství. Pak se do kampaně prý zapojilo slovenské soudnictví a potom i evropské instituce. Korunu své konspirační teorii nasadil Babiš tvrzením, že již v 80. letech si desítky estébáků z dlouhé chvíle vymýšlely dokumenty o spolupráci s Babišem, a tudíž proti němu vlastně vedli kampaň, která měla nejspíš za cíl jej v budoucnosti zdiskreditovat.

Z těchto důvodů pokládáme za zbytečné apelovat na „svědomí a slušnost“ takového člověka a dále jej žádat, aby plnil své sliby občanům. Chceme nyní ukazovat, že své voliče podvedl, protože mezi jeho sliby a realitou je obrovská propast. A nechceme dělat, že je současná politická situace normální. Není normální. Výsledek demokratických voleb rozhodl o tom, že premiér by měl vzejít z hnutí ANO. To respektujeme. Není však žádný důvod pro to, aby to musel být právě trestně stíhaný člověk s minulostí agenta StB. To považujeme za nepřijatelné a za výsměch všem obětem komunistického režimu. Po Chvilce pro Andreje proto přišel čas na Chvilku pro rezignaci.

Proto jsme 25/2/2018 – 70 let od komunistického puče v naší zemi – spustili kampaň Milion chvilek pro demokracii. Chceme za 100 dní získat milion podpisů lidí, kteří si myslí, že by se Andrej Babiš měl své funkce vzdát. Ať už však bude Babiš premiérem jakkoli dlouho, chceme udržovat povědomí, že tato situace je nepřijatelná a ostudná.

Další důvody, proč chceme, aby se Babiš vzdal funkce a proč vedeme kampaň Milion chvilek pro demokracii se dočtete ZDE.

Kdo to platí?

Všechny prostředky pro vedení kampaně vybírají mezi sebou signatáři výzev Chvilka pro Andreje a Chvilka pro rezignaci. Finance jsou určeny pro naplňování účelu spolku, jímž je „podpora a kultivace demokratické kultury, občanské angažovanosti a veřejné diskuse v České republice“.

5. 2. 2018 jsme za účelem vedení kampaně zřídili TRANSPARENTNÍ ÚČET.

I v budoucnu chceme financovat veškerou svou činnost zejména z mnoha dobrovolných darů od lidí, kteří věří, že naše činnost má smysl.

Zapojte se

Pokud se ztotožňujete s cíli našeho spolku a s petičním prohlášením, pomozte nám prosím petici rozšířit dál a využijte některou z možností ZAPOJIT SE.

Chcete nás podpořit finančně?
Pošlete svůj dar na transparentní účet 20201117 / 2010. Vyhrazujeme si právo odmítnout dary od subjektů či osob, jejichž činnost není v souladu se základním účelem našeho spolku. Nepřijímáme dary od politických stran.

Naše tváře

Mikuláš Minář

Předseda spolku
Mluvčí č.1

Něco o mně: Pocházím z jihočeských Vodňan. Studuji v Praze 3 obory na 2 školách – filosofii, bohemistiku a teologii. Rád čtu a chodím pěšky k moři. Rád žiju ve svobodné zemi.

Proč to dělám: Protože mi před volbami v říjnu 2017 přišla do schránky Smlouva Andreje Babiše s občany ČR. Mimořádně jsem se jí podivil a řekl si, že bych se mohl začít o politiku víc zajímat.

Benjamin Roll

Místopředseda spolku
Mluvčí č. 2


Něco o mně: Studuji evangelickou teologii na ETF UK, kde působím i v akademickém senátu. Podílím se na organizaci akcí pro děti a mládež. Zajímám se o veřejné dění, politiku, historii atd.

Proč to dělám: Obávám se, že Andrej Babiš je dalším z mnoha ohrožení pro vývoj české politiky a společnosti. Záleží mi na tom, aby politici dodržovali své sliby a bránili pravdu a svobodu.

Jiří-Jakub Zévl

Guru sociálních sítí
Holka pro všechno


Něco o mně: Student sociální geografie na PřFUK se zaměřením na Urban studies, publikovaný básník, kritik a příležitostný aktivista.

Proč to dělám: Jsme generace 00, která zdědila zem ve stavu vzájemné nedůvěry a prorostlou strukturami minulých dekád. Pokud je možné něco změnit, je to jen na nás…