O nás a kontakt

FAQ

Odpovědi na často kladené dotazy najdete zde.

Kontakt

Pro obecné dotazy nás kontaktujte prosím na e-mailu: [email protected]
Technické dotazy a problémy, editace podpisů, falešné podpisy a smazání podpisů: [email protected]

Provozovatel

Provozovatelem těchto webových stránek je spolek Milion Chvilek, z. s. se sídlem Koněvova 289/3, Žižkov, 130 00 Praha 3, IČ: 06760538. Spolek je zapsaný ve Spolkovém rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl L, vložka 69778.


Kdo stojí za kampaní milion chvilek pro demokracii?

Jsme spolek Milion Chvilek. Účelem našeho spolku je „podpora a kultivace demokratické kultury, občanské angažovanosti a veřejné diskuse v České republice“. Členů, sympatizantů a dobrovolníků spolku je několik set, organizace zaměstnává i několik osob na hlavní nebo vedlejší pracovní poměr. Nejsme navázáni na žádnou aktivistickou skupinu, politickou stranu či vlivové struktury.

Záleží nám na demokracii v naší zemi. Chceme, aby byla funkční, zdravá, silná a aby přinášela prospěch všem občanům bez rozdílu. Chceme, aby stále méně platil Masarykův povzdech: „Tož, demokracii už bychom měli, teď ještě nějaké ty demokraty“. Věříme, že když se najde milion lidí, kteří budou ochotni pro demokracii něco malého dělat (najdou si chvilku), bude to poznat.

Naše činnost je možná jen díky tisícům drobných dárců. Nemáme ani korunu z veřejných peněz. Veškeré financování je pokryto výhradně z darů soukromých osob. Příjmy a náklady každoročně zveřejňujeme ve výroční zprávě. Výroční zprávu za rok 2019 naleznete zde a výroční zprávu za rok 2018 naleznete zde. Aby bylo zřejmé, „kdo ty demonstrace platí“, zveřejňujeme nad rámec našich povinností veškeré náklady na pořádání demonstrací a dalších akcí na transparentním účtu. Více se dočtete v odpovědích na často kladené dotazy a v sekci Podpořte nás. Vaše případné dotazy ohledně financování spolku ráda zodpoví Anna Sovadinová, [email protected].

Naše tváře

VERONIKA VENDLOVÁ
Jsem vesničanka, mám normální rodinu zahrnující manžela a děti, profesí projektová manažerka. Zaměřuji se na aktivní občanskou společnost a pozitivní lidské počiny, které ji inspirují, ovlivňují a mění.
Protože mi záleží na budoucnosti naší země, Evropy i planety jako celku. Věřím, že pravda je silnější než lež a že společně dokážeme ubránit demokracii, pravdu i lásku.
BENJAMIN ROLL
Studuji evangelickou teologii na ETF UK, kde působím i v akademickém senátu. Podílím se na organizaci akcí pro děti a mládež. Zajímám se o veřejné dění, politiku, historii atd.
Došlo mi, že i já nesu část zodpovědnosti za svět kolem sebe. Stejně jako všichni ostatní. Záleží mi na demokracii v naší zemi, a tak jsem si pro ni chtěl udělat alespoň malou chvilku a ozvat se, když to bylo třeba… Zdá se, že je to třeba čím dál víc.
EVA LEE
Jsem z Přerova. Vystudovala jsem finštinu, polštinu a translatologii v Helsinkách, kde jsem 13 let žila. Ráda cestuju a mluvím s lidmi všech věků.
Chci žít svobodně a chci, aby mohly svobodně žít i moje děti. Svoboda je pro mě cesta ke spokojenému životu, kterou je potřeba neustále hledat.
DUŠAN VANĚK
Pracuji v oblasti IT. Jsem hodně aktivní člověk. V roce 1989 a po něm jsem byl aktivní hodně i občansky (mám prsty například v tomhle). Později, v době opoziční smlouvy, jsem upadl - tak jako spousta jiných - do jakési letargie, do prapodivného spánku.
Protože na přelomu roků 2017 a 2018 jsem se opět "probudil" a nestačil se divit, kam se naše země dostala, kam se mílovými kroky vrací. Nemůžu to tak nechat kvůli svým dětem a vnukům, kteří tu žijí a budou žít dál.
Rozhovor
AMÁLIE KOVÁŘOVÁ
Jsem režisérka původem z Dolních Břežan. Zajímají mě lidi a svět kolem mě.
Protože to má smysl.
JIŘÍ-JAKUB ZÉVL
Jsem sociální geograf se zaměřením na problematiky měst. Chodím po světě a poznávám: místa, lidi, jeho krásy i problémy. Svoboda je pro mě možnost je řešit.
Jsme generace 00, která zdědila zemi ve stavu vzájemné nedůvěry a prorostlou strukturami minulých dekád. Pokud je možné něco změnit, je to jen na nás.
MARIE JAHODOVÁ
Vystudovala jsem psychologii na Masarykově univerzitě v Brně. Od čtrnácti let jsem spoluorganizovala charitativní módní přehlídky na pomoc potřebným a zapojovala se do nejrůznějších dobrovolnických projektů. Ráda dělám věci, v kterých vidím smysl.
Nikdy mi nebylo jedno, co se v naší zemi děje. Čím dál víc vnímám potřebu aktivní očanské společnosti, která dokáže jasně pojmenovat, že lži a podvody nemají být standard ani v politice, ani v každodenním životě nás všech.
MARTIN VRBA
IT konzultant. Ve svém volném čase se zajímám o historii, rád cestuji a odpočívám při manuální práci.
Stát nelze vést jako firmu, protože ve firmě nejsou zcela uplatňovány demokratické principy.
KRYŠTOF ZAPLETAL
Jsem student gymnázia, a tak trochu herec a tak trošičku zpěvák. Celý život žiju v Praze. Potrpím si na morálku, slušnost a respekt... a taky rád lezu po stromech.
Pokud se něco má změnit, tak to pojďme změnit. Pojďme spolu mluvit, pojďme vést diskuzi a pojďme se k sobě navzájem chovat slušně. V tom vidím svůj smysl a přínos Milionu chvilek.
SÁRA KLAČKO
Vyrostla jsem ve velké rodině na vesnici u Soběslavi. Kvůli zájmu o lidská práva jsem vystudovala pražská práva. Dál mě zajímá hlavně tanec, vzdělávání a komunikace.
Záleží mi na tom, jak se nám v naší zemi společně žije, jak nám je vládnuto a jak umíme vládnout každý sám sobě.
MARTIN FOREJT
Devatero řemesel, desátá bída... Já, blázen, bloud a cizinec jdu směšný mraznou věčností...
Proč ne?
MICHAELA LEBEDA
Jsem matka, manželka, projektová manažerka, designérka, spisovatelka, koučka... Miluju technologie a surfing. Dlouhodobě žiji v Belgii. Věřím, že změny se dějí mimo komfortní zónu.
Protože síla je v kolektivní inteligenci. Věřím v laskavost, kritické myšlení a odvahu. Společně máme sílu měnit svět.
JAKUB ŠIMANDL
Jsem grafikem a podnikající osobou na volné noze. Vystudoval jsem vyšší odbornou školu s grafickým zaměřením. Rád investuji svůj čas a schopnosti do věcí, které mi dávají smysl.
Zajímá mne politické dění a není mi jedno, jaký je aktuální stav české politiky. Myslím si, že je dobré svobodně vyjadřovat svůj souhlas či nesouhlas. Nejhorší by pro mne bylo jen tak nečinně přihlížet.
ANNA PCHÁLKOVÁ
Žiji v malém městě na severu Moravy a pracuji ve zdravotnictví. Od začátku Chvilek jsem pracovala s dobrovolníky v regionech a usilovala o šíření výzvy i mimo internet.
Snad kvůli přesvědčení, že když můžu, tak musím. Vnímám, že jsme se jako občané zatím nenaučili přebírat odpovědnost sami za sebe a za prostředí, ve kterém žijeme, což je podle mě podstatou demokracie.
Mikuláš Minář
zakladatel spolku a bývalý člen
Pocházím z jihočeských Vodňan. Formoval mne skautský oddíl a vrcholový fotbal (do svých 17 let jsem hrál první dorosteneckou ligu za Dynamo ČB). Poté jsem studoval filosofii, bohemistiku a evangelickou teologii. Miluji dobré knihy, dobrou muziku a velké výzvy.
Protože mi není jedno, v jaké zemi žiju a co je pokládáno za normální. Nesnáším lži, podvody a zneužívání moci. V roce 2017 jsem si uvědomil, že budoucnost ČR záleží tak trochu i na mně. Že i já můžu převzít svůj kousek odpovědnosti a zkusit dělat to, čemu věřím a co má smysl. Na podzim 2020 jsem se i z těchto důvodů rozhodl vstoupit aktivně do politiky a spolek jsem opustil.

FAQ

Více se dočtete v odpovědích na často kladené dotazy.