Celorepublikové akce k připomínce 21. srpna

05.08.2020

ODVÁŽNĚ A VYTRVALE

vzpomínka na 21. srpen 1968 a 1969

 
V pátek 21. 8. po celé republice pořádejme kulturní a diskusní akce připomínající události srpna 1968 a 1969 a vybízející k péči o společnost.
 
Přidáte se ve své obci? My vás v tom rádi podpoříme. 

Zaregistrujte svou akci zde | Seznam zaregistrovaných akcí  

_
 
Milí a vzácní přátelé,
 
již 52 let uběhlo od chvíle, kdy hranice Československa překročila vojska pěti armád Varšavské smlouvy pod vedením Sovětského svazu. Bratrská pomoc, říkali. Ochrana před imperialisty, prohlašovali. Nikdo nesměl nahlas vyslovit pravdu: šlo o okupaci, šlo o invazi, šlo o zradu ideálů Pražského jara. Šlo o 137 zavražděných a stovky zraněných občanů naší republiky. Šlo o miliony zničených životů a zklamaných nadějí.
 
Rok po okupaci ukázal, že nejde jen o vnější ohrožení, ale i o zlomení páteře našeho národa. Teď to již byli naši občané, policisté, vojáci, milicionáři, kteří během připomínky okupace zabili 7 dalších lidí, desítky zranili a stovky zatkli. 
 
Společnost upadla do letargie a mlčící většinu nevyburcoval k aktivitě ani čin Jana Palacha. Všude panoval strach, nedůvěra, zklamání a nakonec lhostejnost. Přesto zůstala řada lidí, kteří si navzdory všemu odvážně a vytrvale zachovali rovnou páteř. Jim patří dík nás všech.
 
I dnes začíná společnosti vládnout nezájem a strach. I dnes se zdá, že lidé vzdali jakékoli snažení o spravedlivější společnost, snažení o nápravu křivd, snažení o slušnou diskusi, snažení o pravdivý život. Stále však není pozdě, stále nejsme zlomení a lhostejní.
 
Ukažme, že Česká republika je plná hrdých občanů, kteří odvážně a vytrvale hájí demokratické principy, na kterých naše země stojí. Budoucnost závisí na každém z nás.