Omezení volebního práva?

21.07.2020

Omezení volebního práva?

Samozřejmost, s jakou nám vláda odebírá základní lidská práva, je alarmující. Tak třeba právo volební. Ministr Jan Hamáček vzkázal voličům v karanténě: „Hlasování pro ně do voleb nelze zařídit.” Tito lidé tedy preventivně přijdou o volební právo garantované Listinou základních práv a svobod.
 
Vláda zná termín krajských a senátních voleb dlouho dopředu. Minimálně od března ví o vážnosti a průběhu pandemie koronaviru. Přesto nebyla schopna navrhnout řešení, které by umožnilo volit i lidem v karanténě. Místo toho se ministr vnitra Hamáček zbavuje odpovědnosti už teď.
 
Je přitom mnoho způsobů, jak umožnit občanům volit i v karanténě. Opozice i ústavní právníci vyzývají k hledání chytrých a funkčních řešení situace. Existuje totiž riziko, že by výsledky voleb mohly být kvůli omezení pandemií zkresleny. A soudy by je pak mohly prohlásit za neplatné. Vláda by se měla přestat vymlouvat. Je nejvyšší čas, aby na řešení problému začala spolupracovat s odborníky a epidemiology.
 
Omezení volebního práva pro lidi v karanténě považujeme za nesprávné. Apelujeme na vládu, aby okamžitě začala hledat řešení místo výmluvy. Času má zatím dost.