NAVÁZALI JSME SPOJENÍ S BĚLORUSKOU OPOZICÍ

26.08.2020

V neděli ráno se členové spolku Milion chvilek - Amálie Kovářová a Jiří-Jakub Zévl sešli s Yurym Hubarevichem a Alesem Michalevicem, aby jim předali dopis podpory a probrali s nimi možnosti pomoci. Yury Hubarevich, již odsouzený člen koordinační rady, která zastupuje běloruské demonstranty, může být každým dnem uvězněn. Ales Michalevic byl prezidentským kandidátem před deseti lety a nyní s radou aktivně spolupracuje.

Právě vědomí, že na to nejsou sami, je pro Bělorusy nyní klíčové. Nejde jen o členy rady, jde i o obyčejné lidi, kteří čelí tvrdým postihům za vyjádření odporu proti režimu a zfalšovaným volbám. Všichni Bělorusové již vědí, že většina stojí proti režimu, který přežívá jen pomocí násilí a zastrašování. Demonstranti proto potřebují naši pomoc - potřebují být slyšet. 

Ve vzduchu statisícové demonstrace byla cítit naděje a odhodlání pokračovat dál. V osobních rozhovorech jsme se ale setkali i s obavou, že je nikdo nevidí. Že nikdo nevidí, jak diktátor Lukašenko jde proti svým lidem s obušky. Jak ničí životy všech, kdo se postavili na odpor. 

To ale není pravda. Bělorusové musí vědět, že ve světě probíhají demonstrace, průvody a další akce na jejich podporu. Musí vědět, že nám není lhostejné porušování lidských práv, proto jim členové našeho spolku osobně předali dopis podpory. Ale nejde jen o členy koordinační rady a demonstranty v Minsku. 

V tuhle chvíli potřebují největší pomoc především běžní lidé po celé zemi, kteří se postavili sami na odpor - třeba tím, že vyhlásili stávku ve strategických podnicích. Na odhodlání takových lidí, často otců od rodin, stojí úspěch všech a přitom to jsou ti nejvíce zranitelní. Bez všeobecné pozornosti mohou být pro výstrahu fyzicky likvidováni. Doposud bylo potvrzeno 6 mrtvých. 

Opoziční lídři nám jasně řekli, jakou pomoc by potřebovali: 


Prosíme, sdílejte! Pomozme společně Bělorusku. Ukažme jasně, že omezovat svobodu volby není přípustné v žádné zemi. 

Za tým Milionu chvilek Amálie Kovářová a Jiří-Jakub Zévl