Milion chvilek ve volební komisi

13.08.2020

Všichni jsme zvědaví, jak dopadnou krajské a senátní volby. Už teď probíhají jejich přípravy, a my máme proto naléhavou prosbu: potřebujeme dost demokratů, aby to odmakali. Přihlašte se do volebních komisí a dohlédněte na férovost voleb.

V okrskové komisi sedí lidé, kteří počítají hlasy a dohlížejí na to, aby nikdo nešvindloval. Volební přešlapy lze najít nejen v Bělorusku. Například po parlamentních volbách v roce 2017 přepočítal soud hlasy z 915 okrsků Středočeského kraje. Objevily se totiž chyby v započítávání preferenčních hlasů. To nakonec také vedlo k vítězství jiného kandidáta.

Víme, že je to náročný úkol. Zabere vám dva dlouhé volební dny, čas na úvodní setkání a také školení. Podle zákona si ale můžete vzít placené volno. Nebojte se, stát to šéfovi nebo šéfce proplatí. Navíc dostanete peněžitou odměnu. 

Hlavně ale touto chvilkou pomůžete správnému fungování demokracie. Dohlédněte na férovost voleb a staňte se členem volební komise.   

Jak na to? 
Ze zákona má každá politická strana právo nominovat své zástupce a zástupkyně do komisí. Pokud máte svou oblíbenou stranu, můžete se stát právě jejími zástupci. U většiny stran stačí na jejich webech najít přihlašovací formulář. Ale rychle, uzavření termínů se blíží. 

Kolikrát strany nenajdou dost vlastních zástupců. Proto je nakonec na starostovi, aby zbylé členy komise sám jmenoval. Určitě mu udělá radost, když se přihlásíte na obecním úřadě. Stačí, aby vám bylo v půlce září 18 let, abyste byli českými občany a nekandidovali tam, kde budete sčítat hlasy. 

Jak jednoduché! Více informací o volebních komisích můžete najít i v tomto článku. 

Moc děkujeme, že si najdete chvilku pro demokracii!