Jednou provždy děkujeme!

06.06.2018

 

DÍKY ZA VAŠE CHVILKY PRO DEMOKRACII!

V úterý 5. 6. demonstrovaly v Praze a ve více než 100 dalších obcích ČR tisíce lidí jednoduchou věc: "Nebudeme přijímat nepřijatelné. Říkáme jednou provždy ne stínům komunismu. Jsme ochotni demokracii bránit." Tito lidé nedemonstrovali proti výsledku voleb. Demonstrovali proti chování vítězů voleb. Protest proti hanebnému chování je totiž svrchovaný demokratický akt.

Jestliže selhávají pojistky v parlamentu a na Hradě, zbývá poslední pojistka: občanská společnost. A to musíme být my. Nesmíme zapomínat, jak moc je svoboda cenná věc a že je o ni třeba pečovat. Postavit se za správnou věc má smysl nehledě na to, jak to dopadne. A k tomuto kroku se odvažuje stále více lidí.

A tak se v současné skličující situace ukazuje i jiná, nadějeplná věc. Během těch 100 dní našeho snažení jsme se nepřestali divit tomu, kolik lidí se dokázalo zvednout a jít rozdávat letáčky, sbírat podpisy, oslovovat přátele, přispět na provoz. Nepřestali jsme se divit, že si tolik lidí naší petice všimlo a podepsalo. Že tolik lidí chodí protestovat. Že si tolik lidí vzalo tuhle myšlenku za svou a jsou ochotni pro ni něco udělat. Ukázalo se, že za smysluplný cíl se dokáže postavit spousta lidí ve všech obcích naší země. A to je asi to nejdůležitější zjištění celé naší kampaně. Nikdo z nás v tom není sám. To je důvod chodit se vztyčenou hlavou.

Náš spolek jsme pojmenovali Milion chvilek pro demokracii. Demokracie žije a roste z milionu malých chvilek, které jí věnujeme. Žije a roste z toho, že nemyslíme jen na sebe, že se snažíme pochopit a respektovat druhé, že si zjišťujeme kvalitní informace a hledáme pravdu. Tahle každodenní drobná práce je v jistém smyslu důležitější než události velké a jednorázové. Žádná demonstrace nespasí demokracii jednou provždy.

Jednou provždy se však můžeme rozhodnout, že nebudeme tolerovat nepřijatelné. A že se vynasnažíme najít si každý den malou chvilku pro demokracii. Takové rozhodnutí a každý protest z něj vyrůstající budou mít smysl, i když se všechno nezmění okamžitě. Každá velká změna se totiž rodí díky mnoha malým činům. To může trvat dlouho. Náš hlas ale bude sílit. Nevzdáme se. Žijme jako svobodní lidé – hrdí a s hlavou vzhůru. To stačí. Díky za to, co děláte. Díky za Vaše chvilky pro demokracii. ✌